Bukiraj
Kategorije
Arhiva
Newsletter

Michael Porter: Prosperitet je izbor nacije

PLIVA BUSINESS FORUM, ZAGREB

Ovogodišnji Pliva poslovni forum u fokus je stavio dve teme: konkurentnost i strategiju.

Izvesno da na te teme ne postoji dostojniji sagovornik (da ne kažem učitelj) na svetskom nivou od profesora Michaela Portera. Ključni predavač je upravo bio on – „otac moderne strategije i najuticajniji mislilac kad je reč o menadžmentu i konkurentnosti“ .

Profesor Porter je uticaj zaslužio (pre svega) zahvaljujući konceptu za industrijsku analizu i razvoj poslovne strategije poznatom kao „Porterove sile„.  Svoj koncept analize tržišta i položaja kompanije na njemu objavio je još davne 1979. godine.

Porter u Zagrebu

Strateški (a progresivni) napredak organizacije zavisi od razumevanja i odgovaranja na pet „sila“ koje suštinski i oblikuju tržište:

  • Zamena za (naš) proizvod na tržištu – cena i kvalitet konkurentskog proizvoda i percepcija kupaca bitno utiču na profitabilnost i uspeh našeg proizvoda. Što je sila snažnija ( a isto važi i za ostale 4) to je izazov (a po neke reaktivne – problem) veći.
  • Konkurentske kompanije i nadmetanje na tržištu – pozicija, ambicija, snaga i strateška orjentacija konkurencije shvaćena je kao jedan od najsnažnijih okidača za dinamičniji razvoj kompanije. To je  u određenom smislu „ljudska rekcija“ inkorporirana u poslovni model. Jačanje konkurencije umanjuje slobodan prostor na tržištu, te  i mogućnosti naše kompanije.
  • Kupci – veličina tržišta, sociološki model kupaca, njihove kupovne navike i snaga (našeg i/ili konkurentskog) brenda moraju biti polazne tačke pri koncipiranju proizvoda u delu promotivnih i prodajnih aktivnosti. Tržišta su različita, kao i navike kupaca; kompanije koje zanemare ovu „silu“ ili je (makar i sporadično) stave u drugi plan ekstremno brzo osećaju posledice.
  • Dobavljači – ovo je po meni vrlo zanimljiva „sila“. Hm, tek kada poslujete u oblasti koja je zavisna od malog (ili nedajBože u ma kom smislu monopolističkog) broja dobavljača shvatite u kojoj meri vaša strategija, napredak i razvoj, odnosno stagnacija i neproduktivnost zavise od njih. Ukoliko regulativa i tržište ne kontrolišu dobavljače, pozicija moći (koje su dobavljači pod obavezno svesni) sa koje sa nama posluju postaje jedna od ključnih kočnica progresivnog rasta (a čak i održivosti) same kompanije.
  • Barijere – Uh. Barijere najčešće postavljaju same države. U sistemu kojim manipuliše naša konkurencija, naši dobavljači, politički (sitnosopstveni interesi) država (njeni pojedini a istuknuti i u izvršnoj vlasti visoko pozicionirani predstavnici) podiže barijere za poslovanje te nam onemogućava čak i sam ulazak na tržište i često otežava opstanak brojnim (nepotrebnim) propisima, kontradiktornim uslovima, nerealnim zahtevima… Bez obzira na našu snagu, opredeljenost i ukupne kapacitete, na ovakvu „silu“ je teško uticati.

Opšti zaključak je sledeći: naše poslovanje primarno zavisi od naše opredeljenosti i naše strateške orjentacije, od naših kapaciteta (ljudskih i tehnoloških)… nema spora oko toga…  ali u velikoj meri zavisi i od „spoljnjih sila“. Međutim, pregledna i racionalna strategija unapred ukalkuliše pretnje i modifikuje način poslovanja (i razvojni proces) organizacije u odnosu na njih. Ili propada…

E sad zamislite kako o našoj zemlji kao mestu za investiranje razmišljaju brojni investitori koji kao poznavaoci  koncepta „Porterovih sila“ pri donošenju odluke o poslovanju skeniraju tržišne uslove naše zemlje?! Mnogi od vodećih svetskih investitora i top mendažera btw. bili su studenti prof. Portera… good for them :(

Što se tiče samog Porterovog predavanja u Zagrebu nosim sasvim korektne utiske. Njegova ključna interesovanja su područje konkurentnosti i ekonomski razvoj nacija, država i regija. Stoga je predavanje koncipirao u cilju definisanja trenutne pozicijije Hrvatske, posmatrano aspekt konkurentsnosti. U koncept je (vrlo nenametljivo, ali krajnje PRofesionalno) ubacio primenjive preporuke i sugestije.

Naime, ukupno povećanje konkurentnosti Hrvatske zavisi od angažovanja svih pojedinačnih učesnika u procesu razvoja ekonomije i to: same države, njenih tela i institucija (privrednici u HR ovaj aspekt poslovanja već nekoliko godina za redom ističu kao najnegativniji), same kompanije i njihova strateška orjentacija, sindikati, civilni sektor, Univerziteti, strukovna udruženja… Svako ima svoju ulogu u stvaranju Hrvatske konkurent(ij)om. Produktivan i interaktivan odnos svih učesnika u ovom procesu je preduslov za napredak. Međutim, osnovni (pred)uslov za napredak nacije je opredeljenost nacije ka napretku.

„U modernoj globalnoj ekonomiji prosperitet je izbor nacije“  – M. Porter

Način da se svi (u zemlji) povežu oko istog cilja (napretka) jeste konverzacija („slušam, čujem i primenjujem“ model) kao i jačanje pojedinačnih klastera (kako već razvijenih tako i onih manje razvijenih), tj. prilagođavanje tržišta zahtevima investitora i unapređenje odnosa sa najproduktivnijim poslovnim partnerima – susednim zemljama.

Toliko u najkraćem…

Obzirom na to da je Porter savetnik mnogih Vlada širom sveta (SAD, Rusija, Irska, Novi Zeland, UK…) u odgovoru na pitanje šta je glavni problem (izazov) Vlade kada se opredeli za povećanje konkurentnosti Porter ističe da je to predugačka TO DO lista (sa pedesetak  i više tačaka) koja mora da se „pređe“ što prvenstveno demorališe, ali istovremeno stvara i konfuziju u redovima institucija koje po pravili loše međusobno komuniciraju i nesinhronizovano deluju. Dakle, lista od po 3 do 5 najprioritenijih zadataka… potom nova, nova, nova… tako brže vidimo rezultate, pratimo svoje aktivnosti i zadovoljniji smo procesom implementacije strategije.

„Sprovođenje strategije sastoji se od nekoliko ključnih elemenata, a jedan od njih je merenje. Trebate meriti učinak u svim aspektima strategije i držati ljude odgovornima. Jednom kad odlučite šta je potrebno poboljšati, morate to izmeriti, morate ljude držati odgovornima, a ljudi koji ne ostvare rezultate moraju otići.“ – M. Porter

Zaista sam zahvalna na pozivu kolegama iz Lider press-a i izrazito obogaćena različitim divnim sadržajima koje sam primila tokom posete Zagrebu. Svakako nezaboravan dan :)

Michael Porter i Dragana Djermanovic

p.s. i (opet) ti mirisi…

Komentari

  1. Šta se dešava kod DDj | DraganaDjermanovic.com

    […] Bila Clintona, generala Powella, prof. Edwarda de Bona – oca teorije lateralnog mišljenja, Michaela Portera, istinskog velikana strateškog menadžmenta, profesora Denisa Wilcoxa,  Pascala Beuclera, […]

  2. Zoran Slavkovic

    Don Tapscott je 2001. godine izneo kritiku na Porterov rad Strategy and the Internet.

    Pogledajte – http://www.mbatrend.com/nedavno-objavljeni-radovi/205-rethinking-in-a-netw-or-why-michael-porter-is-wrong-about-the-internet

    Pozdrav!

  3. Zoran Slavkovic

    Evo jednog interesantnog rada na temu primene modela pet sila u svetlu elektronskog biznisa:
    http://www.mbatrend.com/nedavno-objavljeni-radovi/133-porterov-model-pet-sila-u-svetlu-elektronskog-biznisa

  4. Zoran Slavkovic

    Jedan mali poklon svima koje interesuje Michael Porter:
    1. Porter, M. E. (1979) How Competitive Forces Shape Strategy, Harvard Business Review, March-April
    2. Porter, M. E. (1985) Competitive Advantage: Creating and Sustaining Superior Performance, The Free Press, New York
    3. Porter, M. E. (1990) Competitive Advantage of Nations, The Free Press, New York
    4. Porter, M. E. (1996) What is Strategy, Harvard Business Review, November-December
    5. Porter, M. E. (1998) Clusters and the New Economics of Competition, Harvard Business Review, November-December
    6. Porter, M. E. (2001) Strategy and the Internet, Harvard Business Review, March

  5. Zoran Slavkovic

    Jako lep događaj. Ja se Porterovim radom bavim već 7 godina. Moram da priznam da on nije otac strateškog menaddžmenta, ali sugurno najuticajniji autor u toj oblasti u poslednjih 30 godina. Potvrđujem mišljenje profesora Varagica, ipak taj rad se ne odnosi na e-strategiju jer Porter negira postojanje nečeg takvog, već govori o odnosu strategije i Interneta – a ključni zaključak tog rada u par reči bi glasio ovako: Uspešna preduzeća u periodu koji je pred nama biće ona koja razvijaju i primenjuju Internet tehnologije za bolje obavljanje tradicionalnih aktivnosti, za njihovo rekonfigurisanje, ali i za obavljanje novih koje do sada nisu bile moguće i koje treba da jačaju osobenost i identitet organizacije. Veliki broj radova na temu strategija i Interneta možete pronaći na Mbatrend.com.
    Srdačan pozdrav!

  6. Vladimir Djacic

    Nasao sam na youtube, The Five Competitive Forces That Shape Strategy
    http://www.youtube.com/watch?v=mYF2_FBCvXw

  7. Miloš

    Bogami, ja ti zavidim debelo. Nisam neki pobornik sletova i takvih guru-oriented manifestacija, ali ovaj je čika zaista institucija.

    Plus, sad se ne osećam obaveznim da razglabam 5 forces kod sebe na blogu. Samo u da linknem kod tebe! :)

  8. Ristić Miodrag

    Sjajan tekst, samo ga treba znati čitati.

    Kad pogledate malo naše „barijere“ očima stranca (i celo tržište uopšte), shvatite zašto ovde dolaze samo extremni avanturisti, i oni biznismeni koji su navikli da se kreću u „twilight-zone“… Mi mu dodjemo kao neka rulet-ekonomija? (samo vlasnik ruleta je sigurno „dobar“…)

    Možda bi u slučaju Srbije – Rod Serling bio bolji izbor za predavača? (verujem da bi kreatori okruženja u kome živimo radije čuli neke njegove sugestije – nego Poterove…)

  9. Vuk Cosic

    Ako iko želi da pogleda pdf celog Porterovog članka nek me pronađe, OK?

  10. Dragan Varagić

    Manje je poznato da je isti g. Porter napisao jedan od ključnih tekstova na temu definisanja strategije e-poslovanja.

    Mislim da je stvarno čast slušati predavanje „oca strateškog menadžmenta“.

  11. Rada Kon

    Iscrpno i detaljno, istog dana ! Lepo rekoh – stena.

    Čitam, učim i primenjujem. Šta sam ovde ja pronašla i zapamtila za svoju oblast rada?
    Merenje učinka i držanje ljudi odgovornima.

    Pozdrav.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *